DLACZEGO WARTO CZYTAĆ

1. Czytanie to wysiłek intelektualny, podczas którego w mózgu czytającego powstają neuronowe połączenia, co z kolei przekłada się bezpośrednio na rozwój inteligencji.

2. Czytający uczy się koncentrować uwagę i utrzymywać ją przez długi czas na wysokim poziomie aktywności.

3. Słownictwo i sprawność ortograficznego pisania są znacząco wyższe u osób czytających.

4.Obcowanie z literaturą piękną buduje erudycję człowieka i jest ważnym składnikiem kultury osobistej.

5. Podczas czytania mózg wytwarza klasyczne endorfiny, stąd odczuwanie tak wielkiej przyjemności podczas lektury.

6. Czytanie ma wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Zapobiega nerwicom i depresji, daje poczucie spełnienia i pozwala rozładować napięcie emocjonalne.

7. Amerykańscy naukowcy jednoznacznie udowodnili, że czytanie książek jest silnie skorelowane z ocenami szkolnymi i że za pomocą intensywnej lektury można znacząco poprawić wyniki dziecka.


 WYKAZ LEKTUR:

KLASA 1 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Pan Kuleczka   W. Widłak
2.   Plastusiowy pamiętnik   M. Konopnicka
3.    Najmilsi   E. Szelburg Zarembina
4.    Okulary   J. Tuwim
5.   Jak tu ciemno   D. Wawiłow
6.    Na straganie    J. Brzechwa 
7.    Kałużyści   D. Wawiłow 
8.    Brzechwa dzieciom   J. Brzechwa 
9.    Tańcowała igła z nitką   J. Brzechwa 

 

KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Królowa Śniegu   Hans Ch. Andersen
2.   Legenda o smoku ze smoczej jamy   W. Chotomska
3.    Kubuś Puchatek   Artur A. Milne
4.    Cudaczek - Wyśmiewaczek   J. Duszyńska
5.   Zaczarowana zagroda   A. C. Centkiewiczowie
6.    Szewczyk Dratewka   J. Porazińska
7.    Wiersze   J. Brzechwa
8.    O wróbelku Elemelku   M. Łochocka  
9.    Wiersze    J. Tuwim
10.     Z przygód krasnala Hałabały   L. Krzemieniecka

 

KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Baśnie - wybór   Hans Ch. Andersen
2.   Oto jest Kasia   M. Jaworczakowa
3.    Legendy Polskie   W. Chotomska
4.    O psie, który jeździł koleją   P. Pisarski
5.   Anaruk, chłopiec z Grenlandii   Cz. Centkiewicz

 

KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Tajemniczy ogród   Frances Burnett
2.   Mikołajek i inne chłopaki   Rene Gościnny, Jean – Jacqes Sempe
3.    Pinokio   Carlo Collodi
4.    Lew, Czarownica i stara szafa   Clive Lewis
5.   Księga Dżungli   Rudyard Kipling

 

KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    W 80 dni dookoła świata   J.Verne
2.   Wspomnienia niebieskiego mundurka   W. Gomulicki
3.    Sposób na Alcybiadesa   E. Niziurski
4.    Przygody Tomka Sawyera   Mark Twain
5.   W pustyni i w puszczy   H. Sienkiewicz
6.    Tomek w krainie kangurów    A. Szklarski
7.    Mitologia”, ,,Przygody Odyseusza    J. Parandowski

 

KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Sposób na Alcybiadesa   E. Niziurski
2.   Szatan z siódmej klasy   K. Makuszyński
3.    Tomek w krainie kangurów   A. Szklarski
4.    Stara baśń   Józef I. Kraszewski
5.   Bajki robotów   S. Lem
6.    Ania z Zielonego Wzgórza   Lucy M. Montgomery

 

KLASA I GIMNAZJUM:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Krzyżacy   H. Sienkiewicz
2.   Zemsta   A. Fredro
3.    Przygody Hucka   M. Twain
4.    Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela   H. Sienkiewicz
5.   Siłaczka   S. Żeromski
WYBRANA POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA 
        M. Musierowicz
        E. Nowacka
        K. Siesicka
        H. Snopkiewicz
        E. Niziurski
        A. Bahdaj

 

KLASA II GIMNAZJUM:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Kamienie na Szaniec   A. Kamieński
2.   Latarnik   H. Sienkiewicz
3.    Mały Książę   A de Saint Exupery
4.    Syzyfowe prace   S. Żeromski
WYBRANA POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA 
        M. Musierowicz
        E. Nowacka
        K. Siesicka
        H. Snopkiewicz
        E. Niziurski
        A. Bahdaj

 

KLASA III GIMNAZJUM:
LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Antygona   Sofokles
2.   Faraon   B. Prus
3.    Pan Tadeusz   A. Mickiewicz
4.    Wybrane nowele   A. Czechow

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

LP.   TYTUŁ    AUTOR 
1.    Sherlok Holmes   Doyle Honan
2.   Król Maciuś Pierwszy   Korczak Janusz
3.    Kłamczucha   Musierowicz Małgorzata
4.    Dobra pani   Orzeszkowa Eliza
5.    Tajemnica Zielonej Pieczęci   Ożogowska Hanna  
6.    Wspomnienia niebieskiego mundurka    W. Gomulicki
7.   Mitologia    J. Parandowski
8.    Przygody Odyseusza    J. Parandowski
9.    Antek    B. Prus
10.   Sachem    H. Sienkiewicz
11.    Czarne stopy    S. Szmaglewska
12.    20 mil podwodnej podróży    J. Verne